"NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2021-2025"
Głównym celem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa jest popularyzacja i promocja czytelnictwa wśród dzieci.
Wsparcie finansowe które otrzymało przedszkole zostało przeznaczone na zakup nowości czytelniczych, które uzupełnią nasze zbiory w kącikach czytelniczych w każdej grupie oraz działań promujących czytelnictwo np. zakup książek z kategorii nagrody dla dzieci biorących udział w konkursach czytelniczych.
Zalety głośnego czytania dzieciom w wieku przedszkolnym
Wiek przedszkolny to czas, w którym kształtują się nawyki, w tym również czytelnicze!
-Poszerzamy wiedzę dzieci o otaczającym świecie
-Uczymy dzieci języka i myślenia, rozwijamy pamięć i wyobraźnię,
-Czytanie przynosi wiedzę i wzorce moralnych zachowań, wzmacnia poczucie własnej wartości.
-Czytanie jest najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika - człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania, kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią, który umie radzić sobie w życiu przy pomocy rozumu, a nie przemocy.
-Umiejętność słuchania sprzyja stałemu poszerzaniu słownictwa zarówno biernego jak i czynnego, mobilizuje do poprawnego i swobodnego wypowiadania się.
-Kontakt z książką wzbogaca wyobraźnię dziecka, rozszerza świat uczuć i myśli.
Głośne czytanie to doskonały sposób okazywania dziecku miłości. Czytając i rozmawiając z dzieckiem o książce, jesteśmy blisko, patrzymy na nie ciepło, poświęcamy mu swój wyłączny czas. samych bajek. Często może to być znak, że coś je nurtuje, niepokoi lub cieszy. Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem. Kłótnia z kolegą, bratem czy siostrą to problem, ale w wielu książkach znajdują się opowieści, które pomagają dziecku sobie z nim poradzić.