Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

O nas

MIEJSKIE PRZEDSZKOLE SPECJALNE NR 6 DLA DZIECI SŁABOWIDZĄCYCH W LEGNICY

Miejskie Przedszkole Specjalne Nr 6 dla Dzieci Słabowidzących w Legnicy mieści się w Legnicy na ulicy Andromedy 14. Jest to jedyna tego typu placówka na Dolnym Śląsk i jedną z nielicznych na terenie całego kraju.

Przedszkole jest Jednostką Budżetową prowadzoną przez Miasto Legnicę. Przedszkole zapewnia bezpłatne ćwiczenia ortoptyczno - pleoptyczne oraz bezpłatną opiekę okulisty i ortoptystki.

 

Logo Przedszkola

BAZA

Miejskie Przedszkole  Nr 6 w Legnicy jest budynkiem jednopiętrowym, otoczonym dużym ogrodem wyposażonych sprzęt rekreacyjny dla dzieci (zjeżdżalnie, karuzele, huśtawki). Placówka posiada pięć sal zabaw dla dzieci bogatych w pomoce dydaktyczne dostosowane do wieku i zainteresowań dzieci, gabinety okulistyczne oraz gabinet logopedyczny. Do dyspozycji dzieci i nauczycieli pozostaje także  sala zabaw ruchowych wyposażona w sprzęt sportowy.  Dla dzieci najmłodszych zorganizowano sypialnię - osobne pomieszczenie do odpoczynku i relaksu.

 

DLA KOGO JESTEŚMY?

Przedszkole przeznaczone jest dla  dzieci z wadami widzenia, a w szczególności dla dzieci słabowidzących, w tym z zezem. Przedszkole realizuje cele i zadania określone w  ustawie o systemie Oświaty, kładąc szczególny nacisk na leczniczo - terapeutyczny  charakter placówki.

 

CEL NASZYCH DZIAŁAŃ

1. Przedszkole realizuje cele i zadania wynikające z Ustawy o systemie oświaty oraz z aktów wykonawczych do Ustawy, w tym w szczególności z podstawy programowej wychowania przedszkolnego.

2. Celem nadrzędnym jest wspomaganie rozwoju dzieci z niepełnosprawnością wzroku w zależności od indywidualnych potrzeb  i możliwości, zmierzające do osiągnięcia stanu gotowości do podjęcia nauki w szkole podstawowej

3. Przedszkole pełni w równym stopniu funkcje opiekuńcze, wychowawcze i kształcące zapewniając dzieciom możliwość wspólnej zabawy i nauki w warunkach bezpiecznych, przyjaznych i dostosowanych do potrzeb rozwojowych.

 

UDZIELANIE POMOCY PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ

W naszym przedszkolu wszystkie dzieci objęte są pomocą Psychologiczno Pedagogiczną prowadzoną przez zespoły specjalistów: nauczycieli tyflopedagogów,  logopedę, lekarza okulistę i ortoptystkę,  przy ścisłej współpracy z rodzicami wychowanków oraz pracownikami Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej ( psycholog, pedagog) . Dla każdego dziecka Zespół ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej opracowuje Indywidualny program edukacyjno - terapeutyczny zgodnie z zaleceniami zawartymi w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.

Opiekę okulistyczną nad wychowankami sprawują lekarz okulista oraz ortoptystka . Więcej informacji na temat opieki okulistycznej znajdziecie państwo w Zakładce ,,Okulistyka’’

Dla dzieci posiadających zalecenia do ćwiczeń aparatu mowy prowadzone są zajęcia logopedyczne w małych zespołach.

CO SIĘ DZIEJĘ W PRZEDSZKOLU

Nasi wychowankowie aktywnie uczestniczą w poznawaniu ciekawych miejsc na terenie Legnicy takich jak: Teatr, Muzeum, Kino, Biblioteka, Galeria Sztuki. Biorą udział w różnorodnych konkursach, przeglądach zdobywając cenne nagrody. Uczestniczą w imprezach organizowanych na terenie miasta Legnicy, a także w ciekawych wycieczkach krajoznawczych po Dolnym Śląsku. Dużą atrakcją są spotkania z ciekawymi gośćmi zapraszanymi do przedszkola.

Od ponad 10 lat na terenie przedszkola organizowane są Koncerty Muzyczne w wykonaniu profesjonalnych muzyków i absolwentów przedszkola będących uczniami Szkoły Muzycznej w Legnicy.                            

W przedszkolu organizowane są Uroczystości z udziałem członków rodzin między innymi: Festyn Rodzinny w ogrodzie przedszkolnym, Pasowanie na przedszkolaka, Wspólne kolędowanie, Rodzinny Rajd rowerowy .                    

Plan imprez i uroczystości przedszkolnych znajdziecie Państwo w zakładce ,,Kalendarz uroczystości’’

Oferujemy również zajęcia dodatkowe: gimnastykę korekcyjną oraz w ramach realizacji podstawy programowej we wszystkich grupach prowadzone są zajęcia z języka angielskiego.

 

ŻYWIENIE DZIECI

Mając na uwadze zdrowie  dzieci, ich rozwój fizyczny i umysłowy w Kuchni przedszkolnej własnoręcznie przygotowywane są wszystkie posiłki dla dzieci.

Prawidłowe żywienie w wieku przedszkolnym ma na celu dostarczenie dziecku odpowiednich składników pokarmowych niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Posiłki zawierają wszystkie niezbędne dla rozwoju dziecka składniki pokarmowe. Podczas planowania posiłków przestrzegane są normy żywieniowe dla dzieci w wieku przedszkolnym. Staramy się aby żywienie dzieci było urozmaicone i zdrowe dlatego też panie kucharki kilka razy w miesiącu samodzielnie wypiekają bułeczki, rogaliki, ciasta. Większość posiłków jest przygotowywana w piecu konwekcyjno-parowym dzięki czemu posiłki są zdrowsze. Staramy się , aby codziennie dzieci spożywały mleko i produkty mleczne, warzywa i owoce, produkty mączne, mięso.

 

Przedszkolaki spożywają w Przedszkolu 3 posiłki dziennie :

  Śniadanie,  II Śniadanie,  Obiad

 

elementdekoracyjny

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-12-05 18:45przez:
Opublikowano:2021-12-05 09:07przez: Justyna Łukasiewicz
Podmiot udostępniający: Miejskie Przedszkole Specjalne Nr 6 dla Dzieci Słabowidzących w Legnicy
Odwiedziny:435

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.