Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Okulistyka w naszym przedszkolu

Nasze przedszkole przeznaczone jest dla dzieci słabowidzących.

Do osiągania pozytywnych rezultatów w leczeniu zeza i niedowidzenia placówka posiada bogato wyposażony GABINET OKULISTYCZNY podzielony na gabinet pleoptyczny - ciemnię i gabinet ortoptyczny.

Przedszkole zapewnia BEZPŁATNE ĆWICZENIA ORTOPTYCZNO - PLEOPTYCZNE na specjalistycznym sprzęcie okulistycznym.

Opiekę okulistyczną nad wychowankami sprawują lekarz okulista oraz dyplomowana ortoptystka. Zdiagnozowane przez lekarza dzieci zostają zakwalifikowane do ćwiczeń ortoptyczno-pleoptycznych, stymulacyjno korekcyjnych i celowniczych prowadzonych przez ortoptystkę.

  • ćwiczenia ortoptyczne - odbywają się codziennie 
  • ćwiczenia pleoptyczne – odbywają się codziennie według zaleceń lekarza okulisty, cykl 10-dniowy 

Ćwiczenia ortoptyczne i pleoptyczne nie mogą zastąpić leczenia operacyjnego, ani korekcji okularowej, są jednak bardzo ważnym uzupełnieniem leczenia zeza i niedowidzenia.

 

GABINET PLEOPTYCZNY :  

to niewielkie pomieszczenie wyposażone w Eutyskop, Visuskop, Koordynator. Ćwiczenia pleoptyczne polegają na przywróceniu plamce żółtej jej najważniejszej funkcji, jaką jest prawidłowe widzenie, jako że w wyniku zeza, czy niedowidzenia plamka  żółta traci swoją dominująca rolę na rzecz innego, mniej wartościowego miejsca w siatkówce.

Najczęściej w trakcie ćwiczeń pleoptycznych stosowany jest Eutyskop za pomocą którego ,,olśniewa’’ się obwód siatkówki wraz z miejscem nieprawidłowej fiksacji z równoczesną osłoną plamki. Na skutek tego powstaje w oku powidok o kształcie pierścienia, którym środkowy jasny krążek odpowiada plamce. Tylko tym polem dziecko widzi wyraźnie i w ten sposób zmusza się niedowidzące oko do patrzenia plamką.

 Naświetlanie eutyskopem oka niedowidzącego

 

Innym aparatem który stosuje się w trakcie leczenia w ciemni jest Koordynator. Przy użyciu tego przyrządu dziecko patrzy przez obracający się filtr polaryzacyjny na jednolitą niebieską powierzchnię, dostrzegając wtedy jakby obracające się śmigło. Zjawisko to jest widziane plamką. 

 Ćwiczenia na koordynatorze

Visuskop -  jest to rodzaj wziernika z wmontowanym znaczkiem fiksacyjnym, dzięki któremu przy niewielkim oświetleniu można zbadać rodzaj fiksacji.

W ciemni ze względu na niedużą wielkość  pomieszczenia oraz konieczność uważnego nadzorowania każdego z ćwiczeń jednorazowo może przebywać tylko jedno dziecko.

 badanie fiksacji visuskopem

 

GABINET ORTOPTYCZNY :

Jednym z najważniejszych aparatów w gabinecie ortoptycznym jest Synoptofor – aparat pozwalający na zbadanie obiektywnego i subiektywnego kąta zeza, odchylenie oczu we wszystkich kierunkach. Za jego pomocą można także zbadać obuoczne widzenie. Celem ćwiczeń na synoptoforze jest uzyskanie prawidłowej korespondencji siatkówek. 

Ćwiczenia obuocznego widzenia                                                     

Autorefraktometr - to aparat do komputerowego badania wzroku, wady refrakcji.

 Badanie refrakcji na autorefraktometrze

Aparat do ćwiczeń mięśni oczu w ośmiu kierunkach spojrzenia. Dziecko pod okiem ortoptystki wodzi oczami za poruszającym się światłem w poziomie, w pionie i skośnie. Ćwiczenia te stosuje się w zaburzeniach ruchomości gałek ocznych, w szczególności odwodzenia i przywodzenia.

 Ćwiczenie ruchomości mięśni gałek ocznych

                                                                  Ćwiczenie ruchomości mięśni gałek ocznych

Ślimak- aparat do ćwiczenia konwergencji oczu czyli zbieżności. Ćwiczenia wykonywane na ślimaku są pomocne przy zaburzeniach konwergencji oraz w zezie rozbieżnym (dywergencji).

 ćwiczenia konwergencji na ślimaku

                                                                    

Lokalizator dźwiękowy – aparat do ćwiczenia koordynacji wzrokow-ruchowej , mający na celu poprawę ostrości wzroku.

 Ćwiczenia koordynacji wzrokowo - ruchowej na lokalizatorze dźwiękowym

Stymulator widzenia - ćwiczenia oka niedowidzącego 

Ćwiczenia na stymulatorze widzenia                                                             

 

Poza zaprezentowanymi aparatami okulistycznymi w gabinecie okulistycznym prowadzone są ćwiczenia celownicze typu: nawlekanie korali, wyszywanie bez igły mające na celu wzmocnienie koordynacji oko-ręka.

 Ćwiczenia celownicze

 

Przedszkole ponadto posiada test Wortha do badania obuocznego widzenia  do dali , oprawki probiercze, tablicę cyfrową i rzutnik, dzięki którym sprawdzana jest ostrość wzroku.

Całość sprzętu znajdującego się na wyposażeniu placówki w pełni zaspokaja potrzeby wszystkich wychowanków i pozwala na systematyczne wykonywanie badań i zaleconych ćwiczeń.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-12-05 18:51przez:
Opublikowano:2021-12-05 14:08przez: Justyna Łukasiewicz
Podmiot udostępniający: Miejskie Przedszkole Specjalne Nr 6 dla Dzieci Słabowidzących w Legnicy
Odwiedziny:978

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.